Noord-Nederland zou vanaf 2010 een proeftuin worden voor duurzaam bouwen. De Noordelijke provincies zouden in de loop van dit jaar toestemming krijgen van het Rijk om strengere eisen te stellen aan de energieprestatie van nieuwe gebouwen. Dat sprak het inmiddels demissionaire kabinet in 2007 af met de Noordelijke provincies en de betrokken marktpartijen. GroenLinks is teleurgesteld dat demissionair minister Van Middelkoop hier nu vanaf wil zien. Twee Kamerleden stellen daarom schriftelijke vragen.
Vandaag staat in Het Financieele Dagblad een discussie over kernenergie. Lees hieronder de bijdrage van GroenLinks-Europarlementariër Bas Eickhout en GroenLinks partijvoorzitter Henk Nijhof.
Politiek is keuzes maken en de politiek staat op een tweesprong. Gaan we inzetten op echt schone energie of blijven we ons vastklampen aan eindige bronnen zoals uranium? Voorstanders van kernenergie prijzen het aan als goedkoop, betrouwbaar en haalbaar. Het is tijd om deze fabeltjes de wereld uit te helpen.
Vandaag heeft de Tweede Kamer een GroenLinks-voorstel aangenomen dat pleit voor een publiekscampagne over de gevolgen van het eten van vlees, vis en zuivel. Tweede Kamerlid Tofik Dibi is verheugd en hoopt dat er een multimediale campagne wordt gestart die mensen aanspreekt om minder vlees te eten.
Groen Werkt! Dat blijkt wel uit de uitreiking van de duurzaamheidsprijzen op woensdag 9 september, de dag van de duurzaamheid. Minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken feliciteerde toen de meest duurzame gemeenten van Nederland volgens de Lokale Duurzaamheidsmeter 2009. En in alle gevallen ging het om gemeenten waarin GroenLinks deel uitmaakt van het gemeentebestuur.
Het wemelt in Nederland van ondernemende mensen met schone, slimme oplossingen voor de grote milieuproblemen waarmee de wereld kampt. Oplossingen die bovendien kunnen zorgen voor nieuwe werkgelegenheid, hard nodig is in deze tijd van economische recessie. Toch loopt Nederland alles behalve voorop met duurzaam ondernemerschap. Dat komt vooral omdat de overheid groen ondernemen te weinig stimuleert. Samen met 18 ondernemers roept Femke Halsema de regering op hier verandering in te brengen.
Als het aan het GroenLinks Kamerlid Ineke van Gent ligt krijgen huizenbezitters nog voor de zomervakantie een groene woonbon. Daarmee kunnen ze hun huis energiezuiniger maken. Minister Van der Laan heeft een aantal maatregelen voor de woningmarkt gepresenteerd, maar vergroening van bestaande koopwoningen ontbreekt daar in. Om hem in beweging te krijgen zal Van Gent hem vandaag tijdens het debat over de crisis en de woningmarkt symbolisch de eerste groene woonbon overhandigen.
Minister Van der Hoeven heeft vandaag de laatste belangrijke barrière voor de verkoop van Essent aan het Duitse RWE weggenomen, door het zogenaamde splitsingsplan goed te keuren. Zij heeft echter verzuimd een harde afspraak over de kerncentrale Borssele te maken. GroenLinks is daar verbolgen over en wil snel een Kamerdebat.
Ook dit jaar is een groot aantal van de beschikbare SDE-subsidies, voor de stimulering van zon- en windenergie, weer in een nog sneller tempo overtekend. De regeling voor Stimulering Duurzame Energieproductie is wat GroenLinks betreft dan ook niet toereikend.
Bedrijventerreinen moeten in de toekomst voor 80% kunnen draaien op stroom die ze zelf produceren door middel van zonnepanelen en andere duurzame energie. Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft woensdag 25 maart dit voorstel van GroenLinks-statenlid José Chung unaniem aangenomen. Naast de groene bedrijventerreinen bevat het GroenLinks-initiatief een voorstel om voor de verlichting van provinciale wegen over te schakelen op zuiniger LED-verlichting.