Het Europees Parlement stemde donderdag in met het samenvoegen van de Europese werk- en verblijfsvergunning tot één vergunning. Werknemers van buiten de Europese Unie, de zogenaamde derdelanders, hebben nu nog een aparte werk- en een verblijfsvergunning nodig om in Europa te kunnen werken. GroenLinks-Europarlementariër Judith Sargentini verwelkomt de vereenvoudiging door de nieuwe vergunning, waardoor de rechten van deze derdelanders beter wordt gewaarborgd, maar vindt wel de regels op een aantal punten nog tekort schieten.
Sargentini: “Deze gecombineerde vergunning zal de ingewikkelde procedures vereenvoudigen. Daarnaast zullen deze regels zorgen voor gelijke behandeling op de werkvloer en bijvoorbeeld ook het recht op vrijheid van vereniging garanderen. Dat geld ook voor het recht op sociale basisvoorzieningen en veiligheid, zij het met bepaalde beperkingen.”
Seizoensarbeiders
De nieuwe regels zullen geen betrekking hebben op de rechten van seizoensarbeiders, maar volgens Sargentini is er andere regelgeving op komst die hun rechten zal waarborgen: “Er ligt al een voorstel van de Europese Commissie over seizoensarbeiders op tafel. Wij zullen als de Groene fractie alles doen om ervoor te zorgen dat in dit voorstel ook de rechten van deze groep zal worden gegarandeerd. Er mag namelijk geen uitzonderingen gemaakt worden op het beginsel van gelijke rechten voor gelijk werk.”