Tweede Kamerlid Arjan El Fassed heeft al 4 keer vragen gesteld aan staatsscretaris Teeven over het aftappen van social media. Tot nu toe hult de overheid zich in geheimzinnigheid. Daardoor blijft het gissen of het aftappen van sociale media voldoet aan de in de strafwet gestelde eisen. Het blijft zelfs onduidelijk hoe vaak onverdachte social media-gebruikers zoals door de overheid worden afgetapt.

Daarom moeten nu zoveel mogelijk gebruikers van sociale media zelf opheldering vragen bij de verschillende netwerkdiensten. Zolang de regering weigert antwoord te geven, zullen sociale netwerkdiensten bij wie de overheid al dan niet gegevens opvraagt wel openheid aan hun gebruikers moeten verschaffen.

Download de voorbeeldbrief, stuur 'm naar je sociale netwerkdiensten en help zo mee aan openheid over social mediataps. Want online heb je ook rechten. Ondertussen blijf ik Teeven vragen openheid te geven.

 

Geachte mevrouw, mijnheer,

De Nederlandse staatssecretaris van justitie wil tot nu toe geen antwoord geven op de vraag hoe vaak sociale media worden afgetapt. Tweede Kamerlid Arjan El Fassed heeft inmiddels vier keer daarom gevraagd, de staatssecretaris beroept zich echter op vage argumenten om die informatie niet te geven.

Ook op sociale media heeft iedereen het grondwettelijke recht op vertrouwelijke communicatie. Als de staat dat recht schendt, moet dat om belangrijke redenen zijn. Iedereen heeft er recht om te weten wanneer, door wie en waarom zijn persoonlijke levenssfeer en zijn vertrouwelijke communicatie door de overheid wordt geschonden. Onduidelijk blijft of en hoe vaak onverdachte gebruikers van sociale netwerkdiensten, uw klanten, voorwerp van justitieel onderzoek zijn. Dat is onaanvaardbaar en in strijd met de rechtsstaat.

Daarom verzoek ik u om mij te laten weten hoe vaak en wanneer justitie inzage bij u heeft gevraagd en op welke wijze u met zulke verzoeken omgaat. Als enthousiast gebruiker van uw dienst neem ik aan dat u mij die gegevens zult verstrekken, in tegenstelling tot de Nederlandse regering.

 

Adressen om de brief naartoe te sturen:

Twitter: Twitter, Inc. c/o Trust & Safety 1355 Market Street Suite 900 San Francisco, CA 94103

Linkedin: LinkedIn Netherlands B.V. t.a.v. directie Schiphol Boulevard 127 1118 BG Schiphol

Facebook: Facebook Ireland Ltd., Hanover Reach, 5-7 Hanover Quay, Dublin 2 Ireland

Google: Google Netherlands Holdings B.V. Claude Debussylaan 34 1082 MD Amsterdam

Hyves: t.a.v. directie Frederiksplein 42 1017 XN Amsterdam

Lees ook: Waarom zegt Teeven niet hoeveel twittertaps er zijn? Opiniestuk van Arjan El Fassed