GroenLinks wil dat staatssecretaris Teeven (Veiligheid en Justitie) voorlopig geen asielzoekers uitzet naar de Somalische hoofdstad Mogadishu. Dinsdag bleek dat er voor het eerst sinds 2010 weer een uitzetting gepland staat. GroenLinks vindt dat de veiligheidssituatie in Mogadishu niet voldoende is verbeterd. De partij verwijst hierbij naar VN-commissaris voor de vluchtelingen António Guterres, die erop aandringt geen asielzoekers terug te sturen.
Tweede Kamerlid Linda Voortman:
Ondanks het feit dat diverse organisaties, waaronder de hoge VN-commissaris voor de Vluchtelingen, aandringen om geen vluchtelingen uit te zetten naar Somalië, wil Teeven dat morgenochtend toch weer doen. GroenLinks vindt dat onverantwoord. Het zegt genoeg dat er een negatief reisadvies geldt en we absoluut geen zicht hebben op hoe het mensen zal vergaan. GroenLinks wil dat de staatssecretaris zijn besluit herroept.
Kamervragen aan staatssecretaris Teeven (Veiligheid en Justitie), d.d. 19 februari 2013
1. Bent u bekend met het bericht 'Nederland zet weer Somalische asielzoekers uit' (vluchtelingenwerk.nl, 19 februari 2013)
2. Klopt het dat morgenochtend 10.20 uur de eerste uitzetting van een Somaliër naar Mogadishu plaatsvindt sinds 2010?
3. Kunt u bevestigen dat er recent een terugkeermissie naar Mogadishu heeft plaatsgevonden? Zo ja, waar bestond deze missie uit?
4. Kan de staatssecretaris een inschatting geven van het aantal Somaliërs dat de komende tijd gedwongen zal worden uitgezetnaar Mogadishu?
5. Welke begeleiding wordt terugkerende asielzoekers geboden in Somalië nadat zij zijn geland op Mogadishu Airport?
6. Bestaan er extra veiligheidsrisico’s voor Somaliërs die gedurende lange tijd in het westen hebben gewoond? Zo ja, op welke manier weegt de staatssecretaris deze risico’s mee bij uitzetting naar Mogadishu?
7. Is de staatssecretaris in staat en bereid om te monitoren wat er gebeurt met de mensen die nu terug worden gestuurd naar Mogadishu? Zo ja, hoe? Zo nee, is de minister bereid om te gaan voorzien in monitoring, bijvoorbeeld door de CITT?
8. Hoe beoordeelt de staatssecretaris het feit dat VluchtelingenWerk en Amnesty International stellen dat Mogadishu niet veilig is en dat Nederland gezien de veiligheidssituatie in Mogadishu geen vluchtelingen zou moeten terugsturen naar Mogadishu? En het feit dat de Hoge Commissaris van de VN voor Vluchtelingen Guterres in januari 2013 tijdens een bijeenkomst met Kamerleden nog uitdrukkelijk verzocht niet uit te zetten naar Somalië?
9. Deelt de staatssecretaris, gezien het feit dat er een negatief reisadvies geldt voor Somalië, het Nederlandse ambtsbericht de veiligheidssituatie in Mogadishu als ‘slecht’ typeert en dat er in december 2012 nog 450 doden en gewonden vielen in Mogadishu, deze bezorgdheid van bovengenoemde organisaties over de veiligheid van de Somaliërs die gedwongen worden uitgezet naar Mogadishu? Zo ja, is de staatssecretaris met mij van mening dat hervatting van gedwongen terugkeer naar Mogadishu nu voorbarig is? Zo nee, waarom niet?