De Europese Commissie presenteerde woensdag haar nieuwe plannen over de import van energie van buiten de Europese Unie. Deze Europese externe energiestrategie benadrukt terecht het belang om als EU gezamenlijk op te treden in haar energiebeleid, stelt GroenLinks-Europarlementariër Bas Eickhout. Maar helaas faalt het om om onze afhankelijkheid van olie- en gasimporten te verminderen.
“Europese samenwerking op het gebied van energiebeleid is essentieel, maar deze energiestrategie mist visie”, aldus Eickhout. “Europa moet afkicken van haar verslaving aan olie en gas, maar op deze manier gaan we juist op de oude voet door.”
Overschakelen op eigen energiebronnen
De Europese Unie importeert zestig procent van haar gas en tachtig procent van haar olie. In de toekomst kunnen we bijna volledig overschakelen op eigen energiebronnen zoals zon en wind. Volgens Eickhout kijkt de Europese Commissie niet vooruit: “We moeten af van de achterhaalde tactiek waarbij 'partnerschappen' gevormd worden met de olie- en gasproducerende landen.”
Strategische allianties
“Europa moet strategische allianties vormen met die landen die net als wij inzetten op groene energie”, zegt Eickhout. Een toekomstgerichte Europese energiestrategie moet volgens Eickhout de samenwerking zoeken met andere energie-importeurs zoals China en Japan. Zodat we de productie van duurzame energie stimuleren.
Eerste stap naar coördinatie
Eickhout is tevreden dat er een eerste stap gezet wordt om het gebrek aan coördinatie tussen de Europese lidstaten aan te pakken. Als we samen optrekken staan we veel sterker tegenover bijvoorbeeld Rusland. Eickhout: “Europa moet daarom een veel grotere rol spelen in de onderhandelingen over energiecontracten met landen buiten de EU.”